“МИНИ ШАТАР-2017” тэмцээн 2017 оны 6-р сарын 13,14-ны өдрүүдэд МҮЭСТОрдны Спорт цогцолборт амжилттай явагдлаа.
Манай тэмцээний онцлог нь Монголын оюунлаг хүүхдүүдийг дэмжих, нийтийн шатрын спортыг олон нийтэд түгээн дэлгэрүүлэх,сурталчлах, тэр дундаа цэцэрлэгийн болон бага насны хүүхдийг хөгжүүлэх тив, дэлхийн чанартай тэмцээнд оролцож том сорил , суурь болохоос гадна удахгүй 3 хоногийн дараа Монголд зохион байгуулагдах Зүүн өмнөд Азийн өсвөрийн шатарчдын тэмцээний өмнөхөн болж байгаагаараа энэхүү тэмцээн онцлогтой болж байна.
“МИНИ ШАТАР-2017” тэмцээнд хот хөдөө орон нутгийн 35 шатрын клубүүд тамирчидаа оролцуулан нийт 350 гаруй хүүхдүүд хамрагдан хамрах цар хүрээ, оролцох хүүхдийн тоо, тэмцээний зохион байгуулалт, чанар жилээс жилд сайжирч байгаа нь Монгол хүүхдүүд сүүлийн жилүүдэд оюуны спортыг тэр дундаа шатрыг илүү сонирхож хичээлэдэг болсны нэг илрэл юм.
Энэ удаагийн тэмцээний онцлог нь 6 хүртэлх насны ангилалд 95 хүүхэд оролцож мөн 7-8 насны ангилалд 110 хүүхэд, 9-10 насны ангилалд 103 хүүхдүүд тус тус олонхи болж оролцож оюун ухаанаараа өрсөлдөж шилдгүүдээ тодрууллаа.

Тэмцээний дүнг танилцуулвал:
Хамгийн бяцхан оролцогчоор:
- Нанжидын Цэндмаа / Хос мастер клуб / 3 нас 9 сартай 3 оноо авсан. 29 хүүхдээс 26-р байранд орсон.
- Ариунболдын Маргад / Төр монгол клуб / 3 нас 10 сартай 4 оноо авсан. 66 хүүхдээс 46-р байранд орсон.

- Цэцэрлэгийн нас 6 нас хүртэл / Эмэгтэй /
1. Ичинхорлоо Мөнхжаргал / Мөнгөн морь шатрын клуб /
2. Гомбодорж Номин-Эрдэнэ / Цэцэн нүүдэл шатрын клуб /
3. Түмэнцогт Булгантамир / Хос өрөг шатрын клуб /
4. Саранчимэг Цолмон / Хос өрөг шатрын клуб /
5. Баяндалай Цэцэнбилэг / Хос өрөг шатрын клуб /
6. Баярт-Учрал Ану / Төр монгол шатрын клуб /

- Цэцэрлэгийн нас 6 нас хүртэл / Эрэгтэй /
1. Төмөрсүх Идэржавхлан / Best chess шатрын клуб /
2. Пүрэвээ Амартайван / Алаг морьт шатрын клуб /
3. Энхсайха Тэнүүн-Эрдэнэ / Алаг морьт шатрын клуб /
4. Хуяг Саруултөгс / Зууны шатар шатрын клуб /
5. Даваасүрэн Дашням / Цагаан бэрс шатрын клуб /
6. Зоригтбаатар Тэмүүл / Бяцхан мастер шатрын клуб /

- ЕБСургуулийн 7-8 нас / Эмэгтэй /
1. Мөнхдэмбэрэл Пагмадулам / Мончесс шатрын клуб /
2. Од-Гэрэл Содтуяа / Төр Монгол шатрын клуб /
3. Энх-Амгалан Эмүжин / МХОрдон /
4. Алтанхуяг Марал / Ховд /
5. Эрдэнэсайхан Зол-Учрал / Хос мастер шатрын клуб /
6. Энхсайхан Одмаа / Гобичесс шатрын клуб /

- ЕБСургуулийн 7-8 нас / Эрэгтэй /
1. Одбаярын Билэгсайхан / Гобичесс шатрын клуб /
2. Ганганбаяр Зэв / Төр монгол шатрын клуб /
3. Орхонбаяр Тэнгисбаяр / Цэцэн нүүдэл шатрын клуб /
4. Сүхбаатар Дөлгөөн / Босоо ноён шатрын клуб /
5. Буянтогтох Соронзонболд / Хос мастер шатрын клуб /
6. Батбаатар Ерөөлтэй / Хан-Алтай шатрын клуб /

- ЕБСургуулийн 9-10 нас / Эмэгтэй /
1. Батсайхан Энхсаран / Гобичесс /
2. Ганхөлөг Халиунаа / Шинэ эхлэл шатрын клуб /
3. Нямдавааг Энхболор / Билгүүн онол шатрын клуб /
4. Эрдэнэбат Энхжин / Төр монгол шатрын клуб /
5. Батхүүг Оюундарь / Хос морьт шатрын клуб /
6. Балданбаяр Нямцэнгэл / Алаг морьт шатрын клуб /

- ЕБСургуулийн 9-10 нас / Эрэгтэй /
1. Чулуунтуул Эрхэмбаяр / Төр монгол шатрын клуб /
2. Дугарсүрэн Ирээдүй / Хос өрөг шатрын клуб /
3. Баярнар Эрхэс / Зууны шатар шатрын клуб /
4. Энхзаяа Маргад / 13-р сургууль /
5. Энх-Амгалан Амгалантэнгис / Ханхөхий шатрын клуб /
6. Шаравдорж Диваа / Хос мастер шатрын клуб /

- ЕБСургуулийн 11-12 нас / Эмэгтэй /
1. Болдбаатар Алтантуяа / Дагшаахүү шатрын клуб /
2. Дэлгэрсайхан Анужин / Төр монгол шатрын клуб /
3. Ганганбарс Маралгуа / Төр монгол шатрын клуб /
4. Эрдэнэбаяр Маргадгуа / 23-р сургууль /
5. Батхүү Оюундарь / Хос мастер шатрын клуб /
6. Мөнхзул Марал / МХО /

- ЕБСургуулийн 11-12 нас / Эрэгтэй /
1. Мөнхдалай Амилал / Ханхөхий шатрын клуб /
2. Нямсүрэн Батболд / Гобичесс шатрын клуб /
3. Лхагважаргал Дөлгөөн / Дарханчесс шатрын клуб /
4. Золжаргал Ангар / Монгени цогцолбор /
5. Лхагважамц Очирбат / Цэцэн нүүдэл шатрын клуб /
6. Мөнхболдын Содбаяр тус тус шалгарч өргөмлөл, мөнгөн шагналаар шагнууллаа.

1. Багийн шагнал: Клуб, багийн тамирчдын амжилт, медалийн чанар, онооны нийлбэр дүнгээр
Үүнд:
1-р байр Өргөмжлөл, мөнгөн шагнал
- н.Батболд багштай Багануур дүүргийн “Төр монгол” клуб
2-р байр Өргөмжлөл, мөнгөн шагнал
- н.Төвсанаа багштай “Гобичесс” клуб
3-р байр Өргөмжлөл, мөнгөн шагнал
- н.Маргад-Эрдэнэ багштай Дарханы “Хос өрөг” клуб тус тус шалгарлаа.

 

Зохион байгуулагч:
МҮЭ-ийн Соёлын Төв Ордон,
Монголын Өсвөрийн Шатарчдын Клубүүдийн Холбоо
2017 он